(Ne)pravilno rukovanje od velike je važnosti
Vrlo često omjer zadovoljstva koji nam pruža ribolov i vođenje računa o ribolovnoj opremi nisu baš usklađeni. Naravno, u prvom redu mislim na ribolovne role. Ili mašinice, makine, rolice, rolade. Kako ih god nazivali.
Svaka rola traži održavanje
Svaka ribolovna rola zahtijeva primjereno održavanje. Osobito ako ju koristimo u lovu varalicom, match i bolognese ribolovu plovkom ili nekom drugom načinu kada se stalno okreće. Neprestano okretanje pod opterećenjem može uzrokovati dosta problema. Osobito ako se u sam mehanizam “uvuku” strane tvari poput soli, pijeska i tko zna čega sve ne.
Kako bi naše role održali na životu duži niz godina i prestali kriviti proizvođače jer se rola raspala, škripi, zuji ili zapinje, potrebno je s vremena na vrijeme obaviti osnovno čišćenje i održavanje. To ne bi trebao biti problem niti onima koji ne posjeduju neka osobita tehnička znanja i vještine.
Servis prepustite profesionalcima
Sve vanjske i lakše dostupne dijelove na roli potrebno je s vremena na vrijeme očistiti i podmazati. To ne zahtijeva puno vremena, a osobno najčešće koristim proizvode iz WD-40 palete. Svakako preporučam da rastavljanje te čišćenje i podmazivanje rola prepustite profesionalcima. Odnosno, onima koji imaju malo više iskustva i rastavljenih (i sastavljenih 🙂 ) rola od vas.
Pazite na “višak dijelova”
Ako smatrate da ste ipak dovoljno vični mehanici i sličnim stvarima, onda samo nekoliko savjeta. Jednosmjerne valjčaste ležajeve nikada ne rastavljajte, a podmazujte ih samo s nekoliko kapi ulja. Kod roli koje imaju mehanizam slobodnog hoda – “free spool” vodite računa u kojem položaju ostavljate polugu kontrole slobodnoga hoda prije zatvaranja poklopca kućišta.
I na kraju, ono najbitnije. Ako nakon sastavljanja role ostane viška dijelova – nešto ne štima! Zato je možda najbolje, osobito kod skupljih i modernijih modela, servis prepustiti onima s više iskustva.
I najvažnije! Ako ste sklopili rolu, a ostalo je viška dijelova – nešto sigurno ne valja.
Krenite redom!
Prije nego se (ipak) upustite u rasklapanja role, osigurajte si radni prostor s dobrim osvjetljenjem i dovoljno prostora. Rolu položite na svjetlu podlogu (krpa, papir ili sl.) na koju ćete kasnije odlagati rastavljene dijelove. Za rastavljanje i čišćenje te podmazivanje trebat će vam: odvijači (obični i križni), viličasti ključ, krpa za brisanje, četkica, ulje, mast za podmazivanje te organsko otapalo (nafta ili benzin za čišćenje).
Rolu rastavljajte po fazama i pokušajte zapamtiti gdje dolazi koji dio. Idealno bi bilo imati i shemu role. Srećom, danas svi ozbiljniji proizvođači tu shemu dostavljaju u kutiji s rolom. Dijelove odlažemo na čistu plohu po redu kako se nalaze u roli. Osobno ih odlažem na nekoliko papira A4 na koje i zapišem bilješke ako je potrebno i po fazama odmah imam raspored na nekoliko papira.
Svi ozbiljniji proizvođači rola imaju i svoju paletu proizvoda za održavanje. Stoga, slijedite upute i koristite provjerene masti, ulja i otapala.
Svi ozbiljniji proizvođači s rolom dostavljaju i shemu i upute za podmazivanje
Raspored rasklapanja role
- Skinite špulu i ručicu role
- Ovisno o tipu role, odvijte glavnu maticu koja drži rotor ili vijke na poklopcu kućišta te skinite rotor i poklopac kućišta
- Oslobodite glavnu osovinu role te izvadite glavni zupčanik i zupčanik za pokretanje osovine
- Izvadite pužni vijak koji se nalazi u prednjem dijelu kućišta ispod rotora
- Očistite dijelove i kućište role. Mast se može otkloniti na više načina. Glavninu masti otklonite mehanički, a ostatke naftom ili benzinom za čišćenje. Za to će vam trebati nekoliko čistih posudica, starih kistova ili četkica za zube
- Kuglične ležajeve očistite ispiranjem u otapalu, a zatim podmažite uljem ili posebnom rijetkom mašću. Zupčanike podmažite kvalitetnim mastima i to po sistemu bolje premalo nego previše. Najčešća je pogreška pretjerivanje u količini masti jer previše masti može biti uzrok kvarovima rola
- Ponovo sklopite rolu obrnutim redoslijedom
- Vodilica strune, glavna osovina, ručica role podmazuju se uljem. Najniža kvaliteta ulja trebala bi biti ona za šivaće strojeve ili finu mehaniku.
Naš savjet: Prepustite to iskusnima!
Zaključno, iz svega ranije napisanog ipak se može zaključiti jedno. Redovno vanjsko čišćenje i održavanje u vidu uklanjanja vanjske nečistoće, soli i podmazivanje dostupnih dijelova slobodno radite redovito. Samo rasklapanje role i složenije radnje ipak ostavite iskusnijima. Svaki kraj ima nekoliko takvih majstora koji će to odraditi za simboličnu cijenu. A i vaše role će vam biti zahvalne!
Bistro!