Zakon o slatkovodnom ribarstvu (NN 63/19) na snazi je od srpnja 2019. godine. Iako smo na podzakonske akte čekali dosta dugo, od srpnja ove godine konačno je na snazi i Pravilnik o sportskom ribolovu u slatkovodnom ribarstvu (NN 81/21). Ribočuvarska služba i način rada i postupanje ribočuvara propisani su u oba akta, kao i obrasci koje je potrebno ispuniti prilikom obavljanja ribočuvarske službe.
Uz obrazac Dnevnika rada ribočuvara u Pravilniku je također priloženi obrazac Zapisnika o osobi koja obavlja sportski ribolov ili druge radnje protivno Zakonu o slatkovodnom ribarstvu i propisima donesenim na temelju toga. U navedeni zapisnik potrebno je “opisati izvršene radnje i navesti članke Zakona koji ih reguliraju”.
Ribočuvarski podsjetnik
Zbog nekoliko upita s terena, a kako bi na jednom mjestu na pregledan način naveli najčešće situacije koje se na terenu događaju i povezali ih s člancima Zakona te olakšali rad ribočuvara – izradili smo mali “Ribočuvarski podsjetnik”. U njemu se nalaze najčešće situacije koje predviđa Zakon o slatkovodnom ribarstvu te članci zakona koji su vezani na njih.
U nastavku smo izdvojili pojedine članke Zakona o slatkovodnom ribarstvu i Pravilnika o sportskom ribolovu u slatkovodnom ribarstvu koji se odnose na ribočuvarsku službu i nedozvoljene radnje.
Podsjetnik možete preuzeti ovdje:
Prva stranica “Ribočuvarskog podsjetnika”
Nadamo se da smo vam barem u jednom dijelu olakšali obavljanje ove, vrlo često nezahvalne dužnosti. Lovite i čuvajte ribe!
Bistro!
Poštovani ribari, žao mi je šta se u vode na našem području ubacila barska tj Savska riba. Time smo ostali bez pastrve, piora i ostalih riba. Po mome sve šarane i ono malo somi izbaciti van iz Dobre i Mrežnice . Nije krivica Vas mladih nego vodeći ribarskog društva Ogulin , 1977. God. Kao i poslije Domovinskog rata masovan izlov potočne pastrve u Ličkoj. Bistro