Skupni lov – tehnike, pravila i sigurnost (II. dio)

Lov sa sobom donosi i niz opasnosti

U prvom dijelu teksta o skupnom lovu već smo pisali o vrstama skupnih lovova. Kako smo i tada najavili, na red su došli sigurnost i opasnosti u skupnom lovu te njihovi uzroci.

Opasnost od nesreća i nezgoda

Opasnosti u lovu u najvećem su slučaju plod ljudske nepažnje, nepravilnog rukovanja streljivom i oružjem te nepoznavanja (i nepoštivanja) osnovnih pravila lova. Potrebno je težiti što sigurnijem lovu temeljenom na pribranosti svih lovaca i poštivanju osnovnih pravila.

“Raskorak” teorije i prakse

Da bi osoba uopće postala lovac mora položiti lovački ispit. Time bi trebala steći osnovna teoretska znanja. Praksa se stječe s vremenom i neprestanim učenjem “u hodu”. Upravo je nedovoljna “praktična educiranost” danas veliki problem kod mladih lovaca. “Mladih” po lovačkom stažu.

Oružje je tu najproblematičnije. Bez položenog ispita nije moguće niti nabaviti oružje. To znači da se u praksi mladi lovac do tog trenutka nije ni susreo s oružjem. Zato je vrlo bitno učenje od starijih kolega i provođenje vremena zajedno u lovu.

Neodgovornost i nepoštivanje pravila

Prevelika sigurnost u sebe i svoje znanje te nedovoljna educiranost uglavnom su glavni krivci za većinu nezgoda u lovu. Nedovoljna educiranost uglavnom je odlika mlađih lovaca. Osobito onih koji su prošli jedan od onih “brzinskih” osposobljavanja i misle da sve znaju. Ovim ne mislimo na većinu osposobljavanje koja su u skladu sa zakonom propisanim procedurama, nego na dio onih kojima je u interesu samo zaraditi kroz brzinske edukacije i bez prevelike kontrole kvalitete osposobljavanja. Međutim, i to je tema za poseban članak…

Prevelika sigurnost u svoje lovačko znanje obično se javlja kod starijih lovaca (iako i mlađi nisu imuni na to). Pravila i norme ponašanja s vremenom im postanu rutina. U kojoj se obično nezgode i događaju.

Pohlepa i prevelika želja da se dođe do trofeja ili odstrela općenito često dovode do nepoštivanja osnovnih pravila. Zanemarivanje smjera pucanja, brzopleto pucanje, ulaženje u tuđi prostor lova ili čak i pucanje preko drugih lovaca samo su neke od mogućih situacija.

Neodržavanje oružja i streljiva

Održavanje oružja preduvjet je sigurnog lova i oružja. Najčešća oštećenja uslijed nepravilnog održavanja su zaglavljenje naboja oružja i zatajenje udarne igle. Opasnost nastupa kada lovac sam i na nestručni način otkloniti oštećenja.

Nepravilno nošenje oružja može ošteriti samo oružje, ali ga učiniti i potencijalno opasnim za lovca ukoliko se u cijevi nađe blato, snijeg ili slično.

Podtlakovi koji u cijevi nastaju zbog korištenja neadekvatnog streljiva također mogu dovesti do prsnuća cijevi.

Oružje je potrebno nositi okomito na leđima da cijev gleda u zrak. Isto to oružje se treba prenositi u koferima ili navlakama, te se držati u posebnom ormaru pod ključem odvojenim od streljiva.

Alkoholu nema mjesta u lovu

Iako su ispričane brojne priče i izreke vezane uz lovce i alkohol, jedini ispravni stav je da alkoholu nema mjesta u lovu! Osobito u skupnom.

Lovcu je pod utjecajem alkohola smanjena sposobnost rasuđivanja, reagiranja i kontrole. Sve to dovodi do nesmotrenosti i nemogućnosti kontrole pri upotrebi oružja, a može dovesti do pogubnih posljedica.

Jedini ispravni stav je da alkoholu nema mjesta u lovu!

Još je puno stvari na koje bi trebalo obratiti pozornost, ali neke od njih ćemo detaljnije opisati u idućem članku gdje ćemo navesti osnovna pravila i sigurnosne mjere u lovu…

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)