Nakon niza članaka vezanih uz zakonodavstvo, nastavljamo s lovačkim temama oko kojih se često lome koplja. Jedno od njih je i što učiniti u slučaju smrti vlasnika oružja. Ministarstvo unutarnjih poslova RH jasno je definiralo niz postupaka s kojima se možemo susresti u ovoj neugodnoj situaciji.
Postupak u slučaju smrti vlasnika oružja
U slučaju smrti vlasnika oružja punoljetni član njegove obitelji, zakonski zastupnik, skrbnik, osoba koja je s njim živjela u zajedničkom kućanstvu ili osoba kod koje se oružje u trenutku smrti nalazilo, dužna je odmah po saznanju o postojanju oružja obavijestiti nadležno tijelo radi predaje oružja i streljiva.
Policijska uprava/policijska postaja će o preuzetom i predanom oružju i streljivu, izdati potvrdu.
Nasljednik oružja dužan je u roku od 60 dana od dana pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju:
- oružje prodati ili darovati ili
- podnijeti zahtjev za registraciju oružja ili
- dati onesposobiti oružje te ga zadržati ili
- odreći se oružja u korist Republike Hrvatske bez naknade.
Što ako je nasljednik maloljetan?
Ukoliko se radi o maloljetnom nasljedniku, Zakonski zastupnik maloljetnog nasljednika oružja može oružje prodati ili darovati ili dati onesposobiti oružje te ga zadržati ili se odreći oružja u korist Republike Hrvatske bez naknade uz prethodno provođenje postupka propisanog posebnim zakonom kojim su regulirani odnosi djece i njihovih zastupnika, koji se odnose na zastupanje u vezi s vrjednijom imovinom odnosno imovinskim pravima djeteta.
Zakonski zastupnik koji želi zadržati u posjedu oružje maloljetnog nasljednika može ga registrirati na svoje ime ako ispunjava opće i posebne uvjete iz članka 11. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, a nasljednik oružja moći će to oružje preregistrirati na svoje ime kada ispuni opće i posebne uvjete iz istog članka ili će kada navrši 18 godina naslijeđeno oružje moći prodati ili darovati ili oružje dati onesposobiti te ga zadržati ili se odreći oružja u korist Republike Hrvatske bez naknade.
Obaveza odjave i registracije oružja
Nasljednik oružja koji oružje proda, daruje ili onesposobi dužan ga je odjaviti kod nadležnog tijela u roku od osam dana od dana prodaje, darovanja ili onesposobljavanja.
Nasljedniku oružja koji podnese zahtjev za registraciju naslijeđenog oružja nadležno tijelo izdat će oružni list ako ispunjava opće i posebne uvjete za nabavu oružja.
Oružje koje nasljednik želi zadržati kao uspomenu dužan je trajno onesposobiti za uporabu kod pravne osobe ili obrtnika koji ima odobrenje ministarstva nadležnog za unutarnje poslove za obavljanje djelatnosti popravka i prepravka oružja, a troškove onesposobljavanja oružja snosi vlasnik oružja.
Vlasnik oružja dužan je odjaviti onesposobljeno oružje kod nadležnog tijela u roku od osam dana od dana onesposobljavanja uz predočenje potvrde izdane sukladno posebnom propisu, radi poništenja isprava o oružju.
Vatreno oružje koje je onesposobljeno za uporabu ne smije se osposobljavati
Oružje kojeg se nasljednik odrekao u korist Republike Hrvatske bez naknade, odjavit će se po službenoj dužnosti.
Ako nasljednik oružja u roku od 60 dana od dana pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju ne proda ili daruje oružje ili ne podnese zahtjev za registraciju oružja ili ne onesposobi oružje ili ga se ne odrekne u korist Republike Hrvatske bez naknade ili ako mu je odbijen zahtjev za registraciju oružja, nadležno tijelo oduzet će oružje i streljivo i s njim postupiti na način propisan člancima 51. i 52. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana.
Postupak izdavanja oružnog lista nasljedniku kao i pristojbe iste su kao i kod registracije oružja nakon nabave.
Izvor: Ministarstvo unutarnjih poslova RH
Napomena: Navedene zakonske odredbe odnose se na područje Republike Hrvatske