Volak – poslastica za oradu, ali i brojne druge vrste

Kvrgavi volak – idealna ješka za “kraljicu”

Iako gotovo nema ješke koju u morskom ribolovu nisam isprobao, volka sam nekako uvijek izbjegavao. Zašto? Bez nekog osobitog razloga. Možda zbog komocije. Uvijek je lakše naješkati crva ili srdelu, nego razbijati i mamčiti volka.

Čak sedam vrsta u Jadranu

Iako često nailazimo na podatak o samo dvije vrste u Jadranu, točniji je podatak da ih je čak sedam vrsta. Ipak, najpoznatiji (i najkrupniji) su kvrgavi (Hexaplex trunculus, Linnaeus, 1758) i bodljikavi volak (Bolinus brandaris, Linnaeus,1758). Kvrgavog uglavnom koristimo kao ješku, dok je bodljikavi zbog svoje vanjštine često na meti skupljača školjaka i turista (kao suvenir).

Pronalaženje i sakupljanje

Samo sakupljanje ne bi trebalo biti problem. Volak preferira čvrsta obrasla dna, ali nalazimo ga i na pješčanim i to od svega nekoliko desetaka centimetara dubine do 50 metara. Budući da je strvinar, lako ćete ga primamiti zdrobljenim dagnjama ili komadima ribe koje ćete staviti u vreću od krumpira. Nakon sat vremena na vreći ćete pronaći dovoljno volaka za nekoliko ribolova. Naravno, ne zaboravite vreću staviti u more. 🙂

Ovog ljeta svakog jutra sam ih skupljao maskom i dihalicom u svega metar dubine. Riječ je bila o mjestu gdje su lokalni ribari čistili ribu po povratku s mora i ostatke bacali uz mali mol. Volaka je bilo na desetke.

Svježi ili fermentirani

Volke za ješku možemo koristiti svježe ili fermentirane. Ovo “fermentirane” samo je fini izraz za usmrđene volke koji će potjerati sve što se nađe u blizini. Da bi “fermentacija” bila uspješnija, a smrad veći, volke možete razbiti nekoliko dana ranije i ostaviti na suncu u vrećici. Ribama su takvi iznimno privlačni, a vi prosudite sami vrijedi li to mirisa kojeg ne možete tako lako ukloniti i svih ostalih obiteljskih i inih situacija…

Idealna ješka za oradu

Orada (komarča, podlanica) ga iznimno rado uzima. Zbog svog tvrdog mesa idealna je ješka jer ga sitna riba teško skida sa udice pa može dovoljno dugo čekati veće primjerke.

Prije stavljanja na udicu volka je potrebno osloboditi od kućice. Dok kamenom ili čekićem razbijate kućicu pazite da se ne ošteti meso. Potom nožem treba odrezati tvrdi „poklopac“, rožnatu ploču kojom volak u slučaju opasnosti zatvara ljušturu. Iako nije nužno. Dio ribiča to ne čini i uspješno lovi. Iako samo probijanje poklopca baš i nije jednostavno.

Vole ga i ostale ribe

Iako se spominje kao idealna ješka za oradu, vole ga i ostale ribe. Ovog ljeta, zbog brojne druge ribe, ciljano sam se odlučio za volka. U nadi da će veća orada lakše pronaći i da će ga druga riba možda zaobići. Uzalud. Arbuni, fratri i veći šparevi nisu mu mogli odoljeti.

Čuvajte prste!

Najveća mana je boja koju volak ispušta. Purpur volci izlučuju iz posebne žlijezde kao žutu sluz koja na sunčevoj svjetlosti postaje najprije zelena, potom modra i na kraju crvenkasta, ljubičastocrvena, bliska grimiznoj. Računajte na nekoliko dana ljubičastih prstiju, a ukoliko purpur dospije na odjeću, uglavnom zaboravite na to da ćete ju isprati.

Ljubičaste prste vjerojatno nećete moći izbjeći

Idealne ješke – nema!

Iako sam se za volka odlučio upravo zbog priča o selektiranju sitnije ribe i ciljanog lova orade, u praksi to baš i nije tako. I s volkom na udici nalovio sam se najviše fratara, arbuna i krupnijih špareva. Niti manje orade nisu praštale ovoj, čini se vrlo privlačnoj ješci.

I dok čekate onu pravu “kraljicu” od nekoliko kilograma, ne zaboravite pustiti manje, nedorasle primjerke, Jer, život krade, more vrati…

Rogi!

Manje primjerke vratite gdje im je mjesto

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)