Prijevoz ribičke opreme – česta “noćna mora” ribiča

Prijevoz opreme ne mora biti stresan

Prijevoz ribičke opreme, a osobito štapova, često je prava “noćna mora” za brojne ribiče. Rijetki su oni koji za ribolov mogu koristiti kombije ili vozila većih dimenzija u kojima tih problema nema. Ali, niti tu baš nije svejedno na koji način učvršćujete štapove i ostalu opremu.

Najčešće “nezgode”

Nedostatak prostora u vašim automobilima, previše opreme i neoprezno rukovanje te nepredviđene situacije u prometu najčešći su uzroci nezgoda u kojima dolazi do oštećenja opreme, a ponajprije štapova.

Koliko je samo štapova ostalo bez vrhova zbog nepažljivog zatvaranja vrata od automobila. Obično gornja sekcija kod dvodijelnih ili trodijelnih štapova odluči “proviriti” iz automobila – baš u trenutku kad zatvarate vrata.

U samom prtljažniku obično stradavaju vodilice. Osobito ako štapove ukoso polažete prema naslonima stražnjih sjedala. Uvijek se pronađe jedna koja negdje “zapne”. A pri samom pakiranju ili odlasku u ribolov, strpljenje obično nije jača strana.

Čak i ako se odlučite preklopiti stražnja sjedala, prilikom naglog kočenja, ako su vrhovi okrenuti prema naprijed, štapovi jednostavno zbog inercije prokližu. Prvi tada stradavaju upravo najosjetljiviji vrhovi.

Također, u slučaju nedostatka prtljažnog prostora često se događaju oštećenja ili pucanja zbog nagnječenja opreme i sl.

Najbolja je opcija ako su štapovi odvojeni od ostale prtljage (foto: Youtube)

Kako spriječiti? Torbe su najjednostavnije rješenje

Prije svega bilo bi dobro razdvojiti štapove i role. Na taj način uštedjet ćete prostor, ali ćete moći i puno lakše složiti i zaštiti štapove. U svakom slučaju predlažemo nabavu specijaliziranih torbi za transport štapova. Takve torbe mogu imati na sebi već predviđene pretince za role. Još je bolje rješenje nabaviti posebnu torbu za role. Osobito one veće i masivnije. Role će vam biti zahvalne, ali ćete i racionalnije iskoristiti prostor.

Iako su štapovi u torbama puno sigurniji i lakše ih transportirate, svejedno postoji mogućnost oštećenja. Poželjno ih je učvrstiti na neki način kako ne bi “putovali” po automobilu prilikom svakog kočenja ili promjene smjera. U tom slučaju predlažemo najobičnije elastične trake (vezice). Cijene su im zanemarive, a u konačnici mogu vam uštedjeti puno novca i opreme. Metalne kukice koje se nalaze na oba kraja olakšavaju učvršćivanje i međusobno povezivanje.

“Uradi sam” rješenja

Kad je riječ o “uradi sam” rješenjima – tu smo majstori. Nagledao sam se mnogih pokušaja i rješenja. Neka su bila iznimno uspješna, neka manje. Najčešće je bila riječ o plastičnim tubama izrađenim od vodovodnih cijevi različitih profila koje su se po potrebi dodatno punile spužvom koja bi fiksirala štapove. Cijevi su se spremale ili u automobil ili su se učvršćivala na krovne nosače.

Improvizirani stalci i vodilice od tvrde spužve ili stiropora koji se učvršćuju u prtljažnik također su bili neki od solidnih rješenja. Komadi plastičnih cijevi koji se koriste kao stalci i učvršćuju na razne načine imaju stotine mogućnosti izvedbe i uporabe.

Vrlo često i uglavnom najlošije rješenje je putna torba (na našim prostorima najčešće je riječ o vojnoj transportnoj torbi) u koji se jednostavno “utrpaju” štapovi s rolama. Naravno, najveći dio viri iz torbe i zapinje gdje stigne.

Jedno od boljih “uradi sam” rješenja (foto: Youtube)

Modernija (i skuplja) rješenja

Naravno, industrija ribolovne opreme i automobilska industrija prepoznale su ove probleme (i mogućnost zarade) te su ponudile brojna rješenja. Cijene variraju. Od nekoliko desetaka eura pa do nekoliko stotina. Ovisno o modelima i proizvođačima.

Među najpopularnijim su nosači koji se učvrste na sam krov vozila, ali s unutrašnje strane. I najpoznatiji proizvođači krovnih nosača, poput Thulea, ponudili su rješenja. Naravno i cijene koje nisu tako male. Uglavnom, dovoljno je u internet pretraživač upisati fishing rod car rack holder i pronaći ćete brojna komercijalna rješenja, ali i ideje za “uradi sam” opcije.

Jedno od kvalitetnijih (i skupljih) rješenja (foto: Thule)

Umjesto zaključka…

Uglavnom, mogli bismo “filozofirati” unedogled. Na kraju se sve svodi na to koliko ste novca spremni izdvojiti za ovaj dio opreme. Koji čuva vašu opremu! Iako mnogi ove dodatke smatraju nepotrebnima, uglavnom se predomisle kod prve nezgode sa štapovima.

Za početak, odvojite štapove i role. Nabavite torbe. Ne moraju niti biti neke poznatih brandova i specijalizirane. Bitno da ispune svrhu. I učvrstite opremu u transportu koristeći se elastičnim vezicama. Time ćete u startu otkloniti većinu situacija koje bi mogle biti “opasne po zdravlje” vaše opreme. I naravno, uživajte u ribolovu… 🙂

Bistro!

Torbe u kombinaciji s elastičnim vezicama rješavaju većinu problema. Za razliku od “razbacanog” pribora koji najčešće strada.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)