U ribolovnim razgovorima i polemikama vrlo se često pozivamo na “planove upravljanja” i razno – razne izvedenice tog naziva. Neke ispravne, neke zastarjele, a neke poznate samo onima koji u datom trenutku požele “biti pametni”. No, znamo li što je plan upravljanja uistinu?
“Biblija” ribolovne zone i područja
Laički govoreći, plan upravljanja mogli bismo nazvati “biblijom” ribolovne zone ili područja. Zakon o slatkovodnom ribarstvu i Pravilnik o načinu izrade i provođenja plana upravljanja, revizije i dodatka plana upravljanja te programa praćenja stanja ribljeg fonda u slatkovodnom ribarstvu definiraju način izrade i sadržaj planova, te sve ono bitno što s njima dolazi.
Plan upravljanja je znanstveno-stručna studija kojom se utvrđuje stanje ribljeg fonda te se određuju ciljevi upravljanja i očuvanja, aktivnosti za postizanje tih ciljeva i pokazatelji učinkovitosti upravljanja.
Planove upravljanja, kao i njihove revizije i dodatke za ribolovnu zonu ovlaštenika ribolovnog prava izrađuju ustanove registrirane za obavljanje poslova iz područja slatkovodnog ribarstva ustanova na zahtjev ovlaštenika.
Rok važenja i revizija
Ovlaštenici ribolovnog prava obvezni su Ministarstvu dostaviti plan upravljanja na suglasnost u roku od godine dana od dana potpisivanja ugovora o dodjeli ribolovnog prava. Nakon dobivanja suglasnosti plan upravljanja vrijedi do dana isteka ugovora, s tim da se svakih šest godina mora izraditi njegova revizija.
Mjere obnove ribljeg fonda sastavni su dio planova upravljanja
Sadržaj plana upravljanja
Sukladno zakonskim odredbama, planovi upravljanja moraju sadržavati:
- Podatke o ovlašteniku ribolovnog prava
- Podatke o ribolovnom području ili ribolovnoj zoni
- Osnovna fiziografska obilježja ribolovnih voda
- Osnovna fizikalno-kemijska obilježja ribolovnih voda kao što su: boja, miris, temperatura (°C), prozirnost (m), pH vrijednost, provodljivost, ukupne otopljene tvari, kisik (% i mgL-1), slobodni CO2, alkalinitet, ukupni dušik i fosfati
- Osnovna biološka obilježja ribolovnih voda
- Osnovna obilježja ihtiofaune ribolovnih voda
- Ihtiosanitarne uvjete i ocjenu zdravstvenog stanja ihtiofaune ribolovnih voda
- Model upravljanja ribljim fondom
- Mjere zaštite i održivog upravljanja ribljim fondom i način provođenja tih mjera
- Mjere obnove ribljeg fonda
- Mjere zaštite posebnih staništa
- Bioraznolikost
- Ekonomsku osnovu korištenja ribolovnog područja i/ili ribolovne zone
- Priloge
Revizija plana upravljanja
Zakon o slatkovodnom ribarstvu (čl. 29.) definira da se svakih šest godina mora izraditi revizija plana upravljanja. Međutim, ukoliko tijekom razdoblja važenja plana upravljanja nastupe promjene u elementima plana upravljanja, potrebno je pristupiti izradi revizije plana upravljanja.
Također, ovlaštenik ribolovnog prava obvezan je najkasnije šest mjeseci prije isteka važenja revizije plana upravljanja potpisati s ovlaštenom ustanovom ugovor o izradi revizije plana upravljanja.
Dodatak plana upravljanja
Dodatak plana upravljanja izrađuje se u slučaju:
- promjene statusa i/ili podataka o ovlašteniku ribolovnog prava
- upisa novonastalih ribolovnih voda unutar granica ribolovne zone za koju je ovlaštenik prethodno dobio ribolovno pravo
- upisa novonastale ribolovne vode iz prethodnog podstavka
- opravdane izmjene elemenata plana upravljanja od važnosti za racionalno i održivo upravljanje ribljim fondom
- nastanka drugih dokumenata od značaja za upravljanje ribljim fondom ribolovne zone
Uvid i javnost podataka
Budući da su ribiči obvezni obavljati sportski ribolov sukladno odredbama plana upravljanja, iznimno je bitno da imaju mogućnost uvida u planove.
Zakonska je odredba da su ovlaštenici ribolovnog prava dužni ribičima u svojem sjedištu omogućiti uvid u plan upravljanja, njegovu reviziju i dodatak kao i pružiti sve potrebne informacije o sportskom ribolovu na ribolovnoj zoni za koju posjeduju ribolovno pravo u pisanom obliku ili na svom web-portalu.
U svakom slučaju, preporuka je da planovi budu objavljeni i dostupni na web stranicama ribolovnih društava.