Lovstvo u 2020. godini

Bliži se kraj kalendarske godine pa se polako i sumiraju statistički podaci. Naravno, kad je riječ o statistici, uglavnom sumiramo podatke za prethodnu godinu. Tako je Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske krajem 2021. objavio podatke o lovstvu za 2020. godinu. Priopćenje prenosimo u nastavku.

Povećanje broja lovaca

Ukupan broj lovaca u 2020. veći je za 3,2%, a broj članova za 4,8%, dok je broj pripravnika odnosno budućih lovaca manji za 63,8% u usporedbi s 2019.

Nastavlja se trend povećanja odstrela divljači

U 2020. odstrel jelena veći je za 8,0%, s odstrijeljena gotovo 5 654 grla, dok je kod srna odstrijeljeno 17 789 grla, što je povećanje od 6,6%. Odstrel zečeva veći je za 8,0%, dok je odstrel fazana veći za 3,4% u odnosu na 2019.

Odstrel divljih svinja u 2020. u odnosu na 2019. ostao je na približno istoj razini, dok je odstrel močvarica smanjen za 10,0%. Odstrel ostale pernate divljači ostao je na prošlogodišnjoj razini.

Odstrel jelenske i srneće divljači je u porastu

LOVCI
 Godina 2019.Godina 2020.Indeks 2020/2019.
Lovci – ukupno62.38864.394103,2
Članovi1)60.92063.862104,8
Pripravnici1.46853236,2

1)   Članovi Hrvatskoga lovačkog saveza i vanjski lovci, koji su evidentirani u HLS-u, ali nisu njihovi članovi

ODSTREL DIVLJAČI
  Godina 2019. Godina 2020.  Indeks 2020/2019
Jelen (sve vrste)5.2355.654108,0
Srna16.69117.789106,6
Divlja svinja39.71339.778100,2
Zec, tis.2527108,0
Fazan, tis.5860103,4
Močvarice, razne, tis.605490,0
Ostala pernata divljač, tis.1)7070100,0

1)   U skladu s važećim propisom iz područja lovstva

Potpuno izvješće možete pogledati OVDJE.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.