Novogodišnja odluka – kupujem feeder!

Feeder tehnika – ovogodišnja novogodišnja odluka

Novogodišnja noć i dani nakon nje obično su prepuni “pametnih” promišljanja i velikih novogodišnjih odluka. Nitko od nas nije imun na njih. Obično padne i nekoliko takvih odluka i često se brzo zaborave. Niti početak 2022. nije bio izuzetak. No krenimo redom.

Odluka prva – lignje i more

Prvu “ribolovnu” odluku nije bilo teško donijeti. Kao i svake godine u ovo doba. Lignje, sipe i more. Što je moguće češće. Može i nekoliko puta tjedno. More je more. A nama kontinentalcima ga nikad dosta. Pa makar i zimi. Drugi dan nove godine bio je rođen za odlazak na more. Sunčan dan, toplo vrijeme. Ali…

Drugi dan dvadeset i druge – druga odluka!

Ali, na moru magla, vlaga i niti traga lignjama. Cjelodnevna avantura na relaciji Krk – Crikvenica – Senj završila je jednom i pol lignjom! I tako, u smiraj drugog dana dvije tisuće i dvadeset i druge pada druga odluka. Fućkaš (ovo je pristojnija verzija) lignje i more i putovanje – kupujem feeder! Toliko pozicija doma i u okolici za lov bijele ribe i šarana, a ja se naganjam s jednom lignjom cijeli dan. Da sam doma prst držao u jezeru od jutra, više bih ulovio…

Feeder i nije bio iznenadna odluka. Već duže vrijeme razmišljam o tome, a ovo je bila samo kap koja je prelila čašu. Da se ne bi slučajno predomislio, još sa rive u Klenovici online naručujem svoj prvi feeder štap. Pa neka igre započnu…

Feeder ribolov – “kvantna fizika”?

Da ne bi pomislili kako je ovo iznenadna odluka, ipak nije. Feeder tehnika ribolova fascinira me već duže vrijeme. Ti osjetljivi vrhovi i dinamičan ribolov uvijek su mi bili privlačni. Još kad sam otkrio Kupu i njezine mrene i vidio što ekipa radi s feederom…

Međutim, kao potpunom početniku, feeder ribolov izgledao mi je poput “kvantne fizike”. Štapovi, izmjenjivi vrhovi, mnoštvo različitih hranilica, predvezi, “brze” kopče i još stotinu drugih sitnica samo su komplicirali stvari.

Ribolov uz pomoć hranilica nije mi bio stran. Lovilo se na različite načine. Uglavnom zamjenjujući klizno olovo većom hranilicom na jezerima. Ali to su bili pokušaji bez previše uspjeha. Zato sam krenuo ispočetka i za početak potražio savjet iskusnijih. I umjesto savjeta dobio mnoštvo novih pitanja. Za kakav ribolov, za koju ribu, za koju vrstu vode, za koje udaljenosti? Uhhh…

Cijela tehnika ime je dobila po hranilicama (eng. feeder)

Štapovi osjetljiva vrha – feeder i picker

Za početak, objašnjeno mi je da je feeder samo jedan od vrsta štapova osjetljiva vrha čija je osnovna namjena detekcija griza. Osnovna je podjela na picker i feeder štapove. Koja je razlika između pickera i feedera? Da ne filozofiram previše, prenosim nekoliko osnovnih karakteristika s jednog od ribolovnih foruma.

Pickeri su finiji, nježniji i kraći od feedera. Dužina picker štapova kreće se između 2,4 i 3,3 m, a namijenjeni su ribolovu bijele ribe lakšim hranilicama na manjim udaljenostima, što podrazumijeva i mogućnost korištenja tanjih najlona. Maksimalna težina bacanja im je do otprilike 60 grama.

Feeder štapovi općenito služe za ribolov krupnije ribe, odnosno bacanje težih hranilica na veće udaljenosti. Uobičajene dužine feedera su 3,30; 3,60; 3,90 i 4,20 m, mada ima i dužih verzija. U posljednje vrijeme dosta se koriste feederi s ekstenzijom (mogućnošću povećanja dužine) tako da se isti štap može koristiti u dužini od npr. 3,30 i 3,90 m. Težine bacanja feedera kreću se od 60 pa sve do 150 grama. Ali, i tu je dosta odstupanja i varijacija.

Promjenjivi vrhovi

I pickeri i feederi imaju nekoliko promjenjivih vrhova (najčešće tri) različite debljine i snage, koji su obično drugačije obojeni pa su moguće razne kombinacije. Feederom na koji ste stavili najfiniji vrh možete uspješno loviti i sitniju bijelu ribu, jer će on registrirati i najnježniji griz, baš kao što i pickerom s najjačim vrhom možete bez problema loviti krupnu ribu pa i manje šarane. Ali za ciljani ribolov šarana ili većih mrena na rijekama preporučuju se jači feeder štapovi.

Osjetljivi vrhovi služe za detekciju griza i uglavnom dolaze u nekoliko varijanti

A što dalje?

Osobno, odlučio sam se za feeder štap na granici između feedera i pickera. Za manja jezera i sporotekuće, manje rijeke i ribolov lakšim hranilicama. Poslušao sam iskusnije koji su preporučili takav odabir i cjenovno niži razred. Za svaki slučaj, ako mi se ne svidi ovakav ribolov.

A dalje? Tko zna. Štap stiže sutra. Rola je namotana, sistemi se vežu. Youtube se ne gasi. 🙂 Samo da vrijeme dozvoli barem nekoliko sati ribolova u idućih nekoliko dana. I da lignje, ne daj Bože, ne krenu…

Uglavnom, saznat ćete na vrijeme kako je počeo i kako se odvija ovaj izlet u nepoznato. Barem za mene…


Fotografije: Garbolino

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)