Što su wafter mamci i zašto ih koristimo?

Prezentacija wafter mamca (foto: Screenshot/Youtube)

Sve do nedavno, svijet šaranskog ribolova bio je dosta “zatvoren” i rezerviran samo za one koji su se odlučili ući u taj magični svijet šaranske filozofije, mamaca, ishrane, a često i kemije. Naravno, pritom ne mislim na one “vikend” šaranaše kojima je ribolov šarana bio onako usput. Konzerva šećerca ili kuhani kukuruz, malo prihraniti i “mozak na pašu”. Iskreno, i sam pripadam ovim posljednje navedenim. Barem do nedavno…

Tajne šaranskog svijeta preuzimaju i drugi

Dostupnost informacija, dijeljenje iskustava, internet i društvene mreže su svijet šaranolova otvorili i običnim smrtnicima. Nije više bilo potrebno “krasti” tajne na vodi od iskusnijih i metodom pogrešaka i pokušaja učiti osnove. Dovoljno je otvoriti Google tražilicu i krenuti. Naravno, teorija je jedno, ali za finese i pravo znanje ipak ćete morati provesti sate uz vodu i proučavati vode i navike šarana.

Međutim, nije ovo tema o kojoj sam želio pisati. Naime, donedavno mamci i tehnike rezervirani za šaranski ribolov postupno su se počeli koristiti i u brojnim drugim situacijama. Ponekad jednostavno kopirani, a ponekad prilagođeni i modificirani. Jedni od takvih mamaca su i wafter mamci. Znam, za one koji se prvi put susreću s ovim nazivom, zvuči strano, komplicirano. Ali, nije baš tako. No, krenimo redom…

Vrste mamaca (boili) – ovisno o uzgonu

Boile, danas najpopularniji šaranski mamac, možemo podijeliti u nekoliko kategorija, ovisno o tome kako se ponašaju u vodi. Odnosno, kako uzgon na njih djeluje.

Na prvom su mjestu i uglavnom su najčešće – tonuće boile. Riječ je o mamcima koji ubačeni u vodu jednostavno tonu i miruju na dnu. Idealne su za ribolov na čvrstim tlima bez ili sa vrlo malo raslinja i mulja. Za razliku od njih, pop-up boile plutaju u vodi i nalaze se uzdignute od samog tla. Koriste se na muljevitim tlima s dosta sedimenta ili u zatravljenim dijelovima gdje je mamac potrebno podići (pop-up) od samog dna. I na trećem su mjestu tzv. wafter mamci ili uravnoteženi mamci. Oni su po ponašanju u vodi između klasičnih tonućih i pop-up mamaca.

Waft – lebdjeti, lelujati, vijoriti

Već i doslovni prijevod riječi “waft” s engleskog odgovara nam na većinu pitanja o ponašanju wafter mamaca u vodi. U prijevodu, trebali bi lebdjeti ili vijoriti. U praksi je riječ o balansiranim mamcima koji pod težinom udice polako tonu i smještaju se na samom dnu, odnosno tik iznad njega.

U čemu je onda razlika od klasičnih tonućih boili? Upravo zbog svoje uravnoteženosti, oni praktički lebde na samom dnu i često je samo težina udice ta koja ih sprječava da ne postanu pop-up mamac ili da ih ne odnese i najmanja vodena struja.

Neki proizvođači idu tako daleko da i preporučaju točnu veličinu udice koja mamac drži tik iznad dna. Također, na tržištu možemo pronaći i različite waftere, različitih svojstava. One koji leže na samom dnu, one koji lebde iznad udice i sl. Kao i uvijek, velik je izbor i ovisi o mnogo stvari, a nekad i do samog izbora ribiča.

Jednostavno i jasno objašnjeno kako se wafteri ponašaju na udici

Prednosti wafter mamaca

U čemu je onda njihova prednost? Vrlo često možemo čuti da su upravo ovi uravnoteženi mamci bili prevaga za ribu više na natjecanjima ili da su presudili onim najopreznijim kapitalcima. Na vodama s velikim pritiskom ribiča i ribe postaju sve opreznije. Osobito one najstarije i najveće – da nije tako ne bi ni dočekale tu starost. 🙂

Za razliku od pop-up mamaca, wafteri se ne ističu na hranilištu. Istina, to je ponekad i prednost pop-up mamaca, ali i znak opreznijim ribama da “nešto nije u redu”. Tu dolaze do izražaja wafteri. Zbog svoje uravnoteženosti, dovoljni su i najmanji pokreti riba na hranilištu ili prilikom hranjenja da se wafteri podignu i “zalebde” netom iznad ostalih, “običnih” mamaca. I da se plasiraju “pod nos” ribama u blizini.

Naravno, ovakva prezentacija mamaca nije ništa novo. Samo se pojavom waftera olakšalo dosta improvizacija. Često se znalo, da bi se dobio sličan efekt, kombinirati veće tonuće i manje pop-up boile (ili polovice). Razne plutajuće spužvice te komadići ili kuglice stiropora i danas su česti na našim vodama. I to ne samo u šaranskom ribolovu.

Pokušajte nešto novo, kuhani kukuruz neće pobjeći…

Naravno, uvijek će biti onih koji će se odupirati “inovacijama” i novitetima u ribolovu. Kako šarana, tako i ostalih riba. Ali, kad nam moderna ribolovna industrija već nudi toliku široku paletu mamaca, zašto ne pokušati? Možda nam donese pokoju ribu više. A kantama i kuhanju kukuruza uvijek se možemo vratiti. Ako nas ne uvjere u suprotno. 🙂

Uskoro i sami planiramo napraviti usporedbu i test ribolov klasičnim mamcima i wafterima. Ali o tome više kroz koji tjedan.

Do tada, uživajte u ribolovu i puštajte ribe! Bistro!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)