Ispit za lovca u školi HLS-a za 500 kn! Uvođenje reda ili udar na privatna učilišta?

Krajem prošle godine lovačkim je krugovima odjeknula vijest kako je Hrvatski lovački savez (HLS) donio odluku o smanjenju cijene lovačkog ispita s 2.000 (plus PDV) na 500 kuna. Osim oduševljenja svih onih koji uskoro planiraju pristupiti polaganju ispita, vijest nisu s veseljem dočekali predstavnici više od 20 pravnih subjekata koji (uz HLS) provode program osposobljavanja kadrova u lovstvu.

HLS odluku pravda olakim izdavanjima dozvola

HLS je svoje smanjenje cijene lovačkog ispita obrazložio potrebom pomlađivanja članstva, ali i potrebom bolje izobrazbe lovaca. Iz Saveza navode kako mnoga učilišta olako daju dozvole bez potrebne obuke u rukovanju oružjem na strelištima. Mnoge je interesiralo na koji će način HLS podmiriti razliku do ukupne cijene troškova ispita i predavača. U Savezu ističu kako je namjeravaju podmirivati iz vlastitih sredstava.

Učestale nesreće u lovu otvorile brojna pitanja

Nakon niza nesreća u lovu prošle godine o kojima smo već ranije pisali, čelnici HLS-a otvorili su brojna pitanja.

Šetaju li hrvatskim lovištima naoružani lovci koji su kupili diplome i prije dobivanja dozvole MUP-a za kupnju naoružanja nisu prošli nikakvu obuku za rukovanje puškama, sačmaricama i pištoljima? Kakva je kontrola 24 učilišta koja uz Hrvatski lovački savez provode program edukacije lovaca? Provodi li MUP nadzor nad izdavanjem dozvola za nabavu dozvole za oružje lovcima? – samo su neka od njih.

Predsjednik HLS-a Đuro Dečak otišao je korak dalje i u medijima izjavio:

Bilo bi im bolje (privatnim učilištima) da šute jer oni su ti koji su prodavali dozvole i davali dozvole lovcima, a da ovi nisu niti vidjeli puške ili ispalili metak. To je velika opasnost i ja kao lovac želim znati s kim idem u lov. Mi imamo dokaze i ako je potrebno, možemo ih javno objaviti o ljudima koji su kupovali dozvole. To su kriminalne radnje.

On procjenjuje da je izdano oko 4000 takvih dozvola te će na adrese 1070 lovačkih društava u sklopu HLS-a poslati preporuku da ne prihvaćaju lovce s dozvolama učilišta dok ne obave balistiku.

Šetaju li lovištima naoružani lovci koji su kupili diplome? – pitaju iz HLS-a

Udarac na egzistenciju privatnih učilišta?

Naravno, nije dugo trebalo čekati odgovor druge strane. Koju HLS ovaj put nije “štedio” u izjavama i istupima. Voditelji najvećih privatnih učilišta, njih devet, okupili su se zabrinuti za svoju egzistenciju u dugogodišnjem uhodanom poslu te osnovali inicijativu kako bi zaštitili svoja prava.

Kako kažu, mnogi od njih ovise o odnosima s HLS-om pa su u svom priopćenju željeli ostati anonimni i komunicirati u ovom sporu zastupani po odvjetniku.

“Ispred Inicijative učilišta te drugih pravnih osoba koje, sukladno Pravilniku o obrazovanju kadrova o lovstvu, provode nastavu po odobrenju Ministarstva poljoprivrede, a ukoliko dođe do realizacije najava od strane HLS-a o dumping cijenama koje su objavljene u Lovačkom vjesniku br. 10-11/2021. koji je javno glasilo HLS- a, prisiljeni smo poduzeti sve dostupne pravne mjere koje nam legislativa RH dopušta.

Nećemo sjediti skrštenih ruku i prihvaćati paušalne izjave pojedinaca već imamo namjeru pobrinuti se za vlastite egzistencije kao i egzistencije naših zaposlenika. Ukoliko se obistine paušalne izjave HLS-a, bit će ugrožena egzistencija velikog broja ljudi direktno i indirektno uključenih u realizaciju odrednica navedenog Pravilnika. Riječ je o 150 profesora i doktora znanosti iz područja agronomije, veterine i šumarstva.”– stoji u priopćenju.

Treba li vratiti stažiranje lovaca?

Sve je više onih koji prizivaju povratak stažiranja mladih lovaca. Tvrde da se na taj način izbjeglo mnogo nesreća i da je većina budućih lovaca stekla potrebita znanja i praksu. Čak i iz HLS-a pristižu signali kako ne bi imali ništa protiv toga.

Iz Ministarstva poljoprivrede navode kako je liberalizacija izobrazbe za lovce počela još 1994. temeljem Zakona o lovstvu. Tim zakonom završen je i svojevrsni monopol koji je HLS imao nad izobrazbom lovaca.

Iz ministarstva dodaju kako Zakonom o lovstvu nije regulirano stažiranje, a s obzirom na to da lovac nije profesija niti predstavlja dodatno obrazovanje, nego je to osoba osposobljena za lov, stažiranje bi predstavljalo parafiskalni namet i ograničavanje stečenih prava bez zakonskog uporišta.

Tko je u pravu?

Veći broj ustanova s ovlastima za osposobljavanje kadrova u lovstvu trebao je sa sobom povući i veću razinu kontrole provođenja i rezultata osposobljavanja. U suprotnom, učinjeno je upravo suprotno od početne namjere.

U svakom slučaju, pozdravljamo sve veći broj ustanova koje uz HLS mogu vršiti izobrazbu lovaca. Međutim, veći broj takvih ustanova trebao bi podići kvalitetu i opću lovačku izobrazbu. A ne podići kvantitetu uz razvodnjavanje onog bitnog. A to je izobrazba kvalitetnih kadrova u lovstvu.

Tako da, umjesto zaključka, možemo istaknuti nekoliko stvari. Liberalizacija tržišta – da! Ali uz određene kriterije i kontrolu. Povratak stažiranja – apsolutno! Iako niti stažiranje ne može u potpunosti iskorijeniti određene anomalije, svakako ih može svesti na iznimke, a ne pravila.

Sigurnost na prvom mjestu

Ako će se i jedan ljudski život spasiti ili smanjiti broj nesreća – alternative nema. Kontrola i sankcije onima koji “prodaju” diplome. A ima ih i svi to znamo. Zasigurno svatko od nas poznaje jednog od onih “lovaca” koji su dobili uvjerenje o položenom lovačkom ispitu, a da šume i divljači vidjeli nisu.

Nažalost, zbog takvih pojedinaca i ustanova i sva druga učilišta idu “pod istu kapu”. Vjerujem da je i njima u interesu da se i njihova niša “pročisti” i s tržišta uklone oni koji svoj posao ne rade u skladu sa zakonom i lovačkom etikom.

Dobra kob!

1 komentar

  1. O kvaliteti izobrazbe HLS-a i ostalih subjekata ne bih komentirao. Da li će stažiranje smanjiti broj nesreća u lovu i od polaznika napraviti bolje lovce, tvrdim da neće. Samoosvještenost pojedinca i svih koji sudjeluju u lovu može podići sigurnost u lovu bez obzira da li “učili” ili kupili lovačku diplomu. Volio bih vidjeti popis streljana u HR gdje se provodi obuka i gađanje polaznika, neke županije i nemaju registrirane streljane i tu je priči kraj. Lov danas polako gubi smisao onog što bi trebao biti: očuvanje bioraznolikosti, uzgoj i zaštita divljači, lov i naposljetku druženje.
    Biti lovac danas je postalo pomodarstvo. Zborna mjesta izgledaju kao modne piste, šepurenje s Blaserima, Harkilama, Hyluksima. Komercijalizacija lovstva lagano čini svoje (platiš i možeš što hoćeš). Struka je sve više zanemarena i nek se nitko ne nađe uvrijeđen al mislim da Hrvatsko lovstvo treba znakovite promjene u svim pogledima od zakonodavstva, vođenja i uloge HLS-a, uređivanja Lovačkog vjesnika kao glasila, kinologije i dr.
    Rekli bi ljudi: lovac se ne postaje već se lovac rađa.
    Dobra vam kob

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)