Odstrjel prstenovane ptice – što nakon?

Često sam se susretao sa lovcima koji su mi potajno i potiho govorili kako su odstrijelili neku od pernate divljači sa ornitološkim prstenom. Nažalost, među lovcima u Hrvatskoj ima dosta neinformiranih članova i svi misle da je odstrjel prstenovane ptice zapravo kazneno djelo i da se ne treba time hvaliti. Štoviše, neki odmah skidaju prsten i bacaju ga u okolno šipražje još u lovištu.

Svaka je informacija korisna

Nama ornitolozima, naprotiv, korisno je što više podataka i dojava o prstenovanim pticama. Naravno, sretniji smo kad nam dojave da je ptica viđena živa. Međutim, drago nam je i kada lovci pošalju nalaz odstrijeljene ptice. Sve te informacije korisne su za proučavanje selidbenih puteva i tzv. migratornih ruta  te kako bi utvrdili koja su područja značajna za određene vrste u razdoblju preleta, zimovanja ili gniježđenja.

Postupak nakon odstrjela

Mnogi ne znaju koji je postupak prilikom odstrjela prstenovane ptice pa ćemo ga ovdje opisati:

  1. Odrediti vrstu ptice
  2. Zapisati sve podatke koji pišu na prstenu ili slikati prsten sa jasno vidljivim podacima
  3. Prijaviti nalaz ptice (mjesto ,odstrjel, vrstu i podatke sa prstena) Hrvatskom Ornitološkom Zavodu -HAZU na email: hrz.recoveries@hazu.hr ili na telefonski broj Zavoda: +385 01 4825 400 i +385 01 4825 401

Povratne informacije možete dobiti u različitom vremenskom intervalu jer je potrebno vrijeme za odgovor prstenovačke centrale kojoj pripada prsten.

Ornitolozima je svaki podatak dragocjen

Vjerujem da će dobiveni podaci biti zanimljivi kao i meni za jednu prstenovanu šljuku benu koja je odstrijeljena ove godine u Iloku, a prstenovana je kao mlada ptica prije dvije godine u Mađarskoj. Isti je slučaj i sa šljukom odstrijeljenoj u Istri ove godine, a prstenovane u Češkoj 2015. godine.

Očito je vrlo bitno stalno pokazivati da su neopravdani napadi na one koji spajaju lovstvo i zaštitu prirode. I ovi primjeri, o kojima je ranije bilo riječi, dokazuju da je to moguće na obostranu korist i zadovoljstvo.

Znanstveno prstenovanje ptica u Hrvatskoj od 1910. godine

Zavod za ornitologiju (osnovan 1901. kao Hrvatska ornitološka centrala) znanstvena je ustanova koja sustavno provodi ekološka, faunistička i taksonomska ornitološka istraživanja. Od 1996. u sastavu Zavoda djeluje i Ornitološka postaja na otoku Cresu.

Od 1910. godine Zavod provodi i koordinira znanstveno prstenovanje ptica u Hrvatskoj. Prstenovanje se provodi u svrhu spoznavanja i praćenja selidbenih sustava ptica te čitavog niza drugih činjenica iz života ptica (životni vijek, uspješnost gniježđenja, mortalitet, dinamika populacija i dr.). Trenutno ima oko 60 prstenovača suradnika koji godišnje prstenuju oko 30.000 ptica. Od 1910. do danas prstenovano je preko 1.500.000 ptica, a ponovno je nađeno njih oko 40.000.

Dobra kob!

Autor: Nikola Menalo, student 2. godine stručnog studija Lovstva i zaštite prirode na Veleučilištu u Karlovcu



Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)