Smuđ je u lovostaju do početka lipnja (foto: screenshot Youtube)
I dok većina spinera uživa zbog otvorenja pastrvske sezone, dio njih je sa zadnjim danima veljače ispratio smuđa u lovostaj. I ova prekrasna riba ide na zasluženi odmor od ribolovaca kako bi donijela nove generacije svog potomstva u naše vode.
Tri mjeseca za miran mrijest
Lovostaj na smuđa počinje 1. ožujka i traje do 31. svibnja. Jesu li mu ta tri mjeseca dovoljna da se izmrijesti bez poteškoća, teško je reći. Uvijek će biti onih koji će braniti i jedan i drugi stav. Međutim, činjenica je da se vrlo često, uglavnom krajem veljače, love kapitalni primjerci. Često i ženke pune ikre. Ostaje tada na samim ribolovcima da odluče ima li potrebe loviti smuđa baš do zadnjeg dana veljače.
Naravno, svaka voda ima svoju mikroklimu i svoje zakonitosti. Ribe ne gledaju na kalendar niti se po njemu se ravnaju kada će započeti i završiti s mrijestom. Uz pretpostavku da su ova tri mjeseca dovoljna za uspješan mrijest, napomenimo još i to da je poželjno i propisanu dozvoljenu lovnu mjeru malo “produžiti”.
Relativno spor rast i spolna zrelost
Smuđ se razmnožava početkom proljeća, kada temperatura vode počinje prelaziti 10°C. Mriještenje se uglavnom odvija između korijenja stabala blizu uz obale ili u dubokoj zoni šljunčanog dna. Mužjak na tim mjestima priprema gnijezdo gdje ženka polaže od 150.000 do 200.000 jajašaca po kilogramu vlastite težine. Nakon što ih je oplodio, mužjak čuva položena jajašca tijekom cijele inkubacije koja traje oko desetak dana.
Rast smuđa je relativno spor u odnosu na neke druge vrste. S godinom dana ima 8 do 12 cm, s dvije godine dug je 20 do 30 cm, u trećoj godini ima 40 cm. Naravno, riječ je o prosječnim vrijednostima i moguća su odstupanja. Spolnu zrelost dostiže u drugoj godini za mužjake i s tri godine kod ženki.
Ukoliko želimo loviti kapitalce, puštajmo manje primjerke!
Ulovi i pusti!
Budući da postoji mogućnost da ribe na donjoj granici dozvoljene mjere (40 cm) još nisu obavile svoj prvi mrijest, poželjno bi bilo pustiti ih da to učine. Dio ribolovaca niti ne uzima smuđeve ispod 50 cm, a naravno, sve je veći broj onih koji prakticiraju ulovi i pusti način ribolova. 🙂
Ribolov „ulovi i pusti“ omogućuje većem broju riba opstanak i razmnožavanje u ekosustavu. Također, ova praksa pruža priliku većem broju ribolovaca da uživaju u ribolovu i da uspješno i više puta love kapitalne primjerke. Sve se češće može čuti kako su ribe previše vrijedne da bi se ulovile samo jednom.
No, nisu baš svi zagovornici “ulovi i pusti” ribolova. Dio ribiča još uvijek želi odnijeti (i pojesti) svoj ulov. Nažalost, nekima je to još uvijek jedini motiv odlaska u ribolov.
I zato, uživajte u ribolovu i poštujte propisane mjere i lovostaj. I naravno, puštajte ribe! Bistro! 🙂