Zabranjena izgradnja malih hidroelektrana u Federaciji BiH

ribolov most

Početkom srpnja 2022. godine, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH potvrdio je odluku Zastupničkog doma čime je na snagu stupila zabrana izgradnje malih hidroelektrana instalirane snage do i uključivo 10 MW. Ta je odluka došla kao rezultat pritiska i desetogodišnje borbe aktivista i aktivistica u brojnim lokalnim zajednicama koje su se odlučno suprotstavile izgradnji malih hidroelektrana.

Kako doznajemo iz medija, novi Zakon onemogućuje izdavanje dozvola za nove male hidroelektrane. Ipak, prethodno odobreni projekti ostaju na snazi. Sada Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i nadležna ministarstva imaju priliku nastaviti dobar posao i preispitati već odobrene projekte MHE kako bi očuvali neke od posljednjih rijeka slobodnog toka u Europi.

Jesu li male hidroelektrane uopće potrebne?

Postavlja se pitanje jesu li male hidroelektrane uopće potrebne? Većina stručnjaka navodi kako struja iz malih hidroelektrana, koje su niskog kapaciteta, Bosni i Hercegovini uopće nije potrebna. Činjenica je da BiH već izvozi dobar dio svoje proizvodnje.

Ipak, investitorima su vrlo privlačne. Zahvaljujućima poticajima za obnovljive izvore energije moguće je pokrenuti siguran i isplativ posao. Nažalost, vrlo često na štetu prirode i lokalnog stanovništva.

ribolov rijeka

Mnogi tokovi nestali su zbog izgradnje malih hidroelektrana

Od 2020. godine – moratorij na izgradnju, ali bez previše uspjeha

Zaključak Predstavničkog doma Federacije BiH o zabrani gradnje malih hidroelektrana i reviziji svih do tada izdanih dozvola donesen je još u lipnju 2020. godine. U tom trenutku BiH je imala čak 106 malih hidroelektrana, a u pripremi je bilo njih još 339. U Parlamentu Federacije BiH usvojena je i Deklaracija o zaštiti rijeka kojom je uveden moratorij na izgradnju malih hidroelektrana u tom entitetu.

Nažalost, u praksi je ta Deklaracija uglavnom bila mrtvo slovo na papiru. Radovi na izgradnjama su nastavljani, aktivisti su uglavnom rastjerivani i nije baš bilo previše učinka.

Hoće li novi zakon promijeniti stvari i spasiti što se spasiti da, ostaje tek za vidjeti. Nadamo se da hoće!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)