Započelo ispitivanje učinkovitosti zaštitnih prsluka za lovačke pse

Zaštitni prsluk u lovu na divlje svinje (foto: Browning)

Prošle su tri godine od kako smo pisali o zaštitnim prslucima za lovačke pse. Članak možete pročitati OVDJE. Razmatrali smo prednosti i nedostatke prsluka, ali je prevladalo mišljenje kako prsluci u svakom slučaju mogu donijeti puno više koristi nego štete.

Life Wild Wolf projekt

U sklopu Life Wild Wolf projekta započela je studija ispitivanja učinkovitosti zaštitnih prsluka za lovačke pse – piše HLS. Tijekom dvogodišnje studije sudjelovat će 300 lovačkih pasa u četiri dalmatinske županije gdje će se lovci  izravno uključiti  u proučavanje i dizajn svake eventualno poboljšane verzije prsluka te procijeniti utjecaj prsluka na aktivnost i pokretljivost lovačkih pasa. 

Opasnosti u lovu – vrijede i za psa!

O sigurnosti i opasnostima u lovu već smo ranije pisali. Međutim, nekako se sve te teme ograniče samo na lovcima. I psi su sudionici lova na koje često ne mislimo dok se ne dogodi nesreća. A nesreće se događaju. I to puno češće nego što mislimo. Nažalost, o tome razmišljamo tek kada se dogode nama, odnosno našem psu.

Ranjavanja od strane lovaca i ozljede od svinja – najčešće

Najčešće nesreće u lovu koje se odnose na naše pse su ranjavanja od strane drugih lovaca ili ozljede od divljih svinja. Svi znamo što je u stanju napraviti ranjeni vepar i koliko te ozljede na psima mogu biti ozbiljne. Ponekad je teško povući liniju i razgraničiti hrabrost i ludost pojedinih pasa koji bez rezerve gone i napadaju pogođenog vepra.

Također, velika je i mogućnost ranjavanja psa od strane lovaca. Nažalost, postoji i dio “brzpletih” lovaca koji su najveća opasnost. I to ne samo za pse. Psi tamnijih boja, u šikari i grmlju česta su “lovina” takvih “lovaca”.

Prsluk za psa – donedavno “znanstvena fantastika”

Do prije nekoliko godina ovakve su stvari na našim prostorima bile “znanstvena fantastika”. Kao i mnoge druge stvari. Zaštitni prsluci za pse koriste se već niz godina. Od onih koji služe samo za signalizaciju, odnosno da omoguće dobru vidljivost psa, pa do onih koji imaju i pravu zaštitnu funkciju.

Obični signalizirajući prsluci izrađuju se uglavnom u jarkim bojama – žutoj i narančastoj te imaju na sebi reflektirajuće trake. Olakšavaju uočavanje lovačkog psa i trebale bi smanjiti mogućnost da ga zamijenite s divljači.

Zaštitni prsluci predstavljaju pravi oklop za vašeg psa. Nešto su teži i naravno skuplji od signalizirajućih prsluka, ali imaju i zaštitnu funkciju.

Zaštitni prsluk – “pancirka” za psa

Uz sve ono što nudi signalizirajući prsluk, zaštitni ima i dodatnu funkciju. On štiti vašeg psa tijekom lova od kljova vepra, ugriza drugih pasa, trnja i ostalih opasnosti. Kako bi se osigurala optimalna zaštita, uglavnom se sastoje od višeslojne strukture. Zbog udobnosti, kontaktna površina s psom je izrađuje se od mekog i prozračnog materijala koji omogućuje isparavanje.

Browning zaštitni prsluci

Za ili protiv?

Kao i uvijek u lovu i lovstvu – pet lovaca, deset mišljenja. Nije drugačije ni kad su zaštitni prsluci u igri. Brojni su protivnici korištenja istih (koji ih uglavnom nisu isprobali), kao i zagovornici.

Najčešći nedostaci koje protivnici prsluka spominju je prekomjerno “zagrijavanje” psa goniča i bojazan od “pregrijavanja”. Također, spominje se i težina samog prsluka te otežana pokretljivost psa u lovu. Cijena je faktor koji mnoge u startu odbija od nabave prsluka.

Pristalice prsluka (i oni koji ga redovito koriste na svojim psima) s lakoćom odgovaraju na ova pitanja. Kako se prsluk koristi uglavnom u lovu na divlje svinje, koristi se u hladnijem dijelu godine te se mogućnost “pregrijavanja” smanjuje na minimum. Moderni prsluci izrađeni su od uistinu laganih i višeslojnih materijala poput kevlara pa je i težina smanjena na minimum.

Što se tiče pokretljivosti, bitno je odabrati pravi model i veličinu za psa i tu ne bi trebalo biti problema. Poželjno je pse odmalena navikavati na prsluk koji će im kasnije biti signal da idu u prirodu i na teren.

Cijena – puno ili malo?

Naravno, kao i kod svakog dijela opreme i ovdje cijene ovise prvenstveno o kvaliteti i vrsti prsluka.

Najjednostavnije signalizirajuće prsluke možete pronaći po cijenama već od deset eura pa naviše. Kako im je osnovna funkcija da pas bude uočljiv, tu ne treba puno “filozofirati”. Prozračan materijal i dobro odabrana veličina jedine su stvari o kojima treba brinuti. Boja i reflektirajuća traka su standard koji zadovoljavaju i najjeftiniji modeli.

Kod zaštitnih prsluka stvar je već malo kompliciranija. No, da ne duljimo. Koliko para – toliko muzike. Ako ste se već odlučili zaštiti svog psa i najvjernijeg prijatelja u lovu, učinite to kako treba. Višeslojni prsluci od laganih materijala i kevlara mogu se pronaći već po cijeni od 150 eura. Čak i jeftinije.

Pas nije samo “dio opreme”

Ne zaboravite, pas nije samo dio lovačke opreme. On je vaš najvjerniji prijatelj i kolega u lovu. I vaš uspjeh i “lovačka sreća” vrlo često ovise upravo o njemu. I zasigurno, vašim se lovačkim uspjesima najiskrenije veseli upravo on.

I zato, ukoliko ste mu u mogućnosti omogućiti zaštitni prsluk, nemojte previše razmišljati. Vrlo često za čizme ili dio odjeće potrošimo i puno veće svote. O oružju da ne govorimo. A vaš će vam pas biti zahvalan. Razmislite…

Dobra kob!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)