Foto: Pixabay
Već smo više puta pisali o važnosti obraslih vodotoka i utjecaju riparijske vegetacije za floru i faunu. Ne samo rijeka i potoka, nego i puno šireg područja oko njih. Riparijske zone pružaju stanište biljkama i životinjama – i pitku vodu za mnoge od nas.
Neka promjena krene od nas samih
Na stranicama Stroud Water Research Center možemo preuzeti i pogledati zanimljiv letak o tzv. šumama uz potoke. Osim osnovnih informacija o koristima riparijskih zona, možemo pronaći i naputke što možemo učiniti sami, kao pojedinci.
Posadimo drveće i postanimo dio rješenja
Započnite s jednim stablom!
Sadite drveće na svom imanju čak i ako nemate potok. Korijenje drveća razbija tlo i omogućuje infiltraciju kišnice u zemlju, što pomaže u obnavljanju podzemnih voda i smanjenju poplava.
Sadite autohtone vrste!
Sadite autohtono drveće i grmlje. Autohtone biljke uspijevat će u našoj klimi, lakše ih je održavati, a zauzvrat će one pružati izvrsnu hranu i stanište divljim životinjama.
Zapamtite, šire je bolje!
Šume i šumarci uz vodotoke pružaju “zonu razgraničenja” između vodotoka i susjednog zemljišta. Uska šuma uz potok može pružiti neke prednosti, poput hlada, ali za održavanje zdravlja potoka potrebni su širi pojasevi. Rezultati više istraživanja preporučaju minimum od 30-ak metara s obje strane vodotoka.
Šest razloga za sadnju drveća
- Poboljšavanje kvalitete vode uz smanjenje onečišćenja
- Niži troškovi pročišćavanja pitke vode
- Obnavljanje zaliha podzemne vode
- Smanjenje poplava
- Osiguravanje staništa za divlje životinje
- Povećanje vrijednosti nekretnina
Važno je početi! I uključiti ostale…
Iako će mnogi reći kako je utopija misliti da kao pojedinci ne možemo puno učiniti, istina je malo drugačija. Važno je početi! I uključiti druge. Svoju obitelj, prijatelje, susjede…
I najduži put započinje prvim malim korakom. Budi promjena koju priželjkuješ!
Letak možete preuzeti OVDJE.