Nedavno je izašla iz tiska nova knjiga dr.sc. Viktora Šegrta: „Hrvatsko sokolarstvo – Četvrt stoljeća – Od ilegale do UNESCO-ve kulturne baštine“
Dug put do legalizacije sokolarstva
Kako sam autor navodi, knjiga „Hrvatsko sokolarstvo – Četvrt stoljeća – Od ilegale do UNESCO-ve kulturne baštine“ prikazuje put hrvatskog sokolarstva od trenutka ponovne legalizacije 1994. godine u Zakonu o lovu, s obzirom na to da je sokolarstvo bilo zabranjeno u bivšoj državi Jugoslaviji, pa sve do trenutka pozicioniranja hrvatskog sokolarstva na reprezentativnu listu UNESCO–ve nematerijalne svjetske kulturne baštine čovječanstva, 14. prosinca 2021. godine.
U knjizi se detaljno opisuje kako je sokolarstvo uopće moglo postati dio svjetske baštine na UNESCO listi, kako je dr. sc. Nick Fox OBE izradio Svjetsku nominaciju sokolarstva za UNESCO listu, trenutka kada je Janusz Sielicki poslao prvi mail s pozicije potpredsjednika najveće svjetske organizacije sokolara, Međunarodne organizacije za sokolarstvo i zaštitu ptica grabljivica (IAF) za Europu, Subsaharsku Afriku i Oceaniju, prema hrvatskom sokolaru dr. sc. Viktoru Šegrtu, pripreme i izrade hrvatske UNESCO nominacije za nadležno ministarstvo te čitav put sokolarskih susreta i oživljavanja hrvatskog sokolarstva u javnom prostoru sa zaslužnim pojedincima posljednjih trideset godina.
Neizostavno štivo za sokolare i lovce
Kronologija je popraćena s preko 150 vrhunskih fotografija koje su obilježile taj period te zorno prikazuju gdje se hrvatsko sokolarstvo nalazilo na početku stvaranja suverene Republike Hrvatske a gdje je danas.“
Knjiga „Hrvatsko sokolarstvo – Četvrt stoljeća – Od ilegale do UNESCO-ve kulturne baštine“ morala bi biti na polici svakog sokolara i svakog lovca u Republici Hrvatskoj kao i svih oni koji vole znati kako se stvarala povijest i kako je prvi način lova iz Republike Hrvatske – sokolarstvo – sa nekolicinom velikih zaljubljenika doslovno opsjednutih sokolarstvom bez ičije institucionalne pomoći došao do reprezentativne UNESCO baštine.
dr.sc. Viktor Šegrt – autor knjige i naš dugogodišnji suradnik
Priznatiji izvan granica Lijepe naše…
Dodatna čast koju je moja malenkost dobila za tiskanje ove knjige ide od dr. Nick Foxa OBE, časnika Reda Britanskog Carstva, koji je na čelu najveće svjetske sokolarske zaklade „The Falconry Heritage Trust” i koji je omogućio da svjetlo dana ugleda put hrvatskog sokolarstva od ilegale do UNESCO-vog Reprezentativnog popisa nematerijalne svjetske kulturne baštine čovječanstva – navodi Šegrt.
Zahvaljujući dr. Foxu i članovima zaklade „The Falconry Heritage Trust“ Republika Hrvatska bogatija je za knjigu koja će ostati u naslijeđe generacijama kako bi mogle nastaviti njegovati umjetnost hrvatskog sokolarstva na UNESCO-vom Reprezentativnom popisu nematerijalne svjetske kulturne baštine čovječanstva.
Predstavljanje knjige u Karlovcu
Ovo je još jedan u nizu dokaza koliko je britansko sokolarstvo jedino pomagalo da se razvije i vrati u život Hrvatska baština sokolarstva zadnjih trideset godina kada nismo imali ničiju drugu pomoć, a sada i omogući tiskanje ovog reprezentativnog uratka.
Predstavljanje knjige ovog je petka u Karlovcu, pa uskoro i opširnije…