Foto: Pixabay
Iako su petarde i redenici u potpunosti zabranjeni za sve tijekom cijele godine, svjedoci smo da se upravo ovih dana troše stare zalihe ili se iste nabavljaju razno-raznim ilegalnim putevima. Pred nama su Božićni i Novogodišnji blagdani i sve one lijepe stvari koje s njima dolaze. Nažalost, i one ružne navike…
Petarde i eksplozije kao simbol zabave
Petarde i razno razne druge eksplozivne naprave su oduvijek smatrane simbolima zabave. Redoviti su pratitelji zabava i proslava. Od proslava Nove godine, rođendana, vjenčanja i sl. Jer, kakvo bi to veselje bilo bez pucnja petarde? Ili nečeg još “konkretnijeg”, preostalog iz prošlih ratova i sukoba? Nažalost…
Kako petarde utječu na životinje?
Životinje se jako boje petardi. Ovo se odnosi na sve životinje, ne samo na naše ljubimce. Sve životinje, na potpuno isti način kao i ljudi, osjećaju bol, strah i stres. Zbog toga ih je potrebno zaštititi. Prasak petarde izaziva kod njih snažnu reakciju straha.
Sjetite se da psi čuju trostruko bolje nego ljudi. I druge životinje imaju izoštreniji sluh od nas. Pritom, one, za razliku od nas, ne razumiju zašto se to događa i ne znaju što znači kada petarda pukne. Zamislite onda kakvu jaku reakciju straha može imati životinja pored koje pukne petarda?
Posljedice su različite, piše Orca. Životinje u čijoj neposrednoj blizini pukne petarda, mogu doživjeti oštećenje svog osjetljivog sluha. Česte reakcije kod pasa su “zamrzavanje” u mjestu (paraliza), drhtanje tijela i paničan bijeg.
Može doći i do intenzivnijih simptoma straha poput obilnog lučenja sline, ubrzanog rada srca, glasnog cviljenja, nekontroliranog mokrenja ili defeciranja. Svi ovi simptomi, znaci su velike traume. Neki psi se iz stanja šoka ne povrate i uginu kao posljedica straha.
Kod mačaka je reakcija na strah manje očigledna, ali to ne znači da ga ne osjećaju. Mačke reagiraju slično kao psi. Kod njih je izražen nagon za skrivanjem i mačke će se zavući u neki skrovit prostor koji nađu i može se dogoditi da ne izađu danima. Neke mačke čak danima odbijaju hranu i vodu.
Novogodišnji praznici kada se intenzivno bacaju petarde, razdoblje su godine kada se najviše ljubimaca izgubi. Mnogi psi se u ovom razdoblju, za vrijeme šetnje, otrgnu svojim vlasnicima u šetnji kako bi pobjegli od zvuka petarde. Također, mačke koje izlaze izvan kuća, u paničnom bijegu od zvuka petarde se negdje zavuku i sakriju, pa tako i izgube.
Ptice mogu uginuti od straha nakon praska petarde ili vatrometa
Ptice mogu uginuti od straha nakon praska petarde ili proletanja vatrometa u njihovoj blizini. Tijekom dočeka 2021. godine u Rimu, zabilježeno je na stotine uginuća ptica kao posljedica novogodišnjeg vatrometa. Također, uslijed panike zbog jake i iznenadne buke, ptice mogu izgubiti orijentaciju i sudariti se sa staklima zgrada.
Konji također jako negativno reagiraju na petarde i na vatromet. Konji su po prirodi oprezne životinje koje je lako uznemiriti. Iznenadni prasak petarde i kod njih izaziva snažan strah. U pokušaju da pobjegnu, preskaču ili sruše ogradu te može doći do ozljeda.
Roditelji – mislite i na svoju djecu
Prije svega, valja naglasiti da petarde mogu biti iznimno opasne i za naše najmlađe. Vrijedi li trenutak veselja zbog eksplozije ili vatrometa i jednog dječjeg prstića ili šake? Zato roditelje pozivamo na odgovornost, da ne krše Zakon i da ne kupuju djeci bilo kakvu pirotehniku. Djecu i mlade treba učiti da brinu o životinjama i da se slaviti može na mirniji i svečaniji način. I ujedno sačuvati i svoje zdravlje i onih najmilijih.
Zato, pamet u glavu…