Domaća mačka trenutno je najrasprostranjenija pasmina mačke na svijetu. Dobro se snalazi i u gradskim i ruralnim područjima, a obitava u kućama, stanovima i dvorištima. Odlična je lovica pa se često prehranjuje samostalno ili živi uz ljude kao voljeni kućni ljubimac. Vrlo je snalažljiva, brza, gipka i aktivna te izrazito privržena svojim ljudima i prostoru na kojem živi te je stoga vrlo čest izbor za kućnog ljubimca.
Utjecaj mačaka na živi svijet oko nas
Međutim, vrlo rijetko razmišljamo o utjecaju naših domaćih mačaka na živi svijet oko nas. Na divlje životinje, ptice, manje sisavce i slično. Naravno, oduševljeni smo kad naše domove “čiste” od miševa i drugih glodavaca. Ali, sumnjam da se veselimo kad na kućni prag donesu malu sjenicu, češljugara ili kunića.
Ubojiti instinkti ne nestaju
Čak će i dobro hranjene kućne mačke loviti i ubijati. Ako ste ikad imali mačku, složit ćete se s nama. Kada se mačka igra s igračkom od perja ili laserom, prakticira grabežljivo ponašanje. Izlaskom na otvoreno, u prirodu, ovo se ponašanje nastavlja. A rezultati istoga postaju smrtonosni za ptice i druge divlje životinje.
Nažalost, sama prisutnost mačaka na otvorenom dovoljna je da izazove značajan utjecaj na ptice. Budući da mačke ne mogu odoljeti svojim instinktima, brojna istraživanja pokazala su da njihova prisutnost u blizini gnijezda ptica uvelike smanjuje postotak preživljavanja legla.
Ptice najugroženije
Jedno od istraživanja, objavljeno u Journal of Applied Ecology, dokumentira da čak i kratko pojavljivanje mačaka u blizini mjesta za gniježđenje ptica dovodi do barem udvostručenja smrtnosti jaja i mladih ptica u gnijezdu od strane životinja trećih strana. Rezultat je to promjena u ponašanju kod roditeljskih ptica, prije svega uzbunjivanje i obrana gnijezda, a koje dovode do smanjenja količine hrane koja se unosi mladuncima nakon prijetnja grabežljivaca – u ovom slučaju mačaka. Također, takvo neuobičajeno ponašanje privlači i druge predatore.
U Australiji je uvođenje divljih mačaka imalo razorne posljedice za njezinu faunu
Jedna trećina slobodnih kućnih mačaka hvata i ubija divlje životinje
Studija koju objavljuje The Wildlife Society i American Bird Conservancy sugerira da gotovo jedna trećina slobodnih kućnih mačaka hvata i ubija divlje životinje. Također je bilo iznenađujuće saznati da su mačke samo 23 posto svoga plijena vratile u svoj dom ili dvorište. Plijen je obuhvaćao širok raspon životinja, uključujući: guštere, voluharice, vjeverice, ptice, žabe i male zmije. Tako da, ukoliko promatrate količinu plijena koji vaša mačka donese na kućni prag, računajte da je riječ samo o četvrtini ili petini istoga.
Izolirani sustavi s endemskim vrstama najugroženiji
Nisu samo ptice u opasnosti. Mačka će pokušati uloviti gotovo sve što je manje od nje. Najveća je prijetnja unos mačaka na područja gdje ih prije nije bilo. Osobito su izloženi zatvoreni i izolirani sustavi u kojima obitavaju endemske vrste. Tako nailazimo i na podatak da su slobodne mačke na otocima uzrokovale su ili pridonijele 33 (čak 14 %) izumiranja ptica, sisavaca i gmazova zabilježenih na Crvenom popisu ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode.
U brojnim se izvorima navodi kako su domaće mačke, osobito one napuštene i podivljale, najopasnije i najproblematičnije invazivne vrste u smislu utjecaja na globalnu biološku raznolikost.
Uloga mačaka – kontroverzna!
Uloga mačaka u ekosustavima nedvojbeno je kontroverzna. Iako su odani i ljupki prijatelji u našim domovima, njihova nekontrolirana prisutnost u divljini predstavlja golem rizik za mnoge ugrožene vrste. Teško ćemo svi naći zajednički jezik, kad su mačke u pitanju, ali spravim inicijativama možda bi mogli bolje upravljati ovom situacijom i zaštititi globalnu biološku raznolikost dok nastavljamo cijeniti mačke kao kućne ljubimce.
Uloga mačaka u ekosustavima nedvojbeno je kontroverzna